Rozwiń swój biznes, lekcja nr 3
Rozwiń swój biznes, lekcja nr 3

Europejski Fundusz Inwestycyjny prowadzi w całej Europie program mikrofinansowy „Progress”. Wybrane banki (w Polsce są takie dwa) otrzymują środki z EFI. 

 

Kredyty z EFI. O takie w wysokości od kilku do 20 000 zł mogą starać się osoby, które dopiero zamierzają otworzyć salon albo prowadzą go nie dłużej niż 12 miesięcy. Program sprowadza wszelkie formalności do minimum, niekiedy wystarczy sam podpis wnioskodawcy. Nie wymaga się biznesplanu, analizy finansowej firmy, dodatkowych zabezpieczeń.

 

Leasing. Warto zainteresować się tym źródłem finansowania, bo środki mogą zostać przeznaczone na dowolny cel. Po podpisaniu umowy z bankiem lub firmą leasingową – przez uzgodniony czas, w zamian za ustalone ratalne opłaty – zyskasz prawo do korzystania z samochodu, nieruchomości, sprzętu kosmetycznego, mebli bez konieczności ich zakupu. Nowe firmy muszą wnieść wpłatę własną, tzw. czynsz inicjalny, który wynosi minimum 10 proc. (częściej 15–20 proc.).

Za tym sposobem finansowania przemawiają uproszczone formalności, gdyż zabezpieczenie stanowi przedmiot umowy, a jeśli wartość aktywów jest wysoka – weksel in blanco, a także korzyści podatkowe, do kosztów uzyskania przychodu można doliczyć ratę leasingową, opłatę wstępną i cały koszt operacyjny, więc w efekcie płaci się mniejszy podatek. Uważne śledzenie aktualnych rankingów ofert leasingowych pozwoli ci wybrać tę najlepszą, zwłaszcza że warunki zmieniają się z miesiąca na miesiąc. 

 

Konkursy dla biznesplanów. Duże firmy, uczelnie, organizacje pożytku publicznego organizują konkursy na oryginalną koncepcję działalności. To opcja dodatkowa, bo nie można przewidzieć wygranej. Zwycięzca konkursu na najlepszy biznesplan otrzymuje od 10 000 do 100 000 zł. Ponieważ propozycje oceniają praktycy (biznesmeni, menedżerowie), wygrana potwierdza, że nasz pomysł na biznes jest perspektywiczny.

 

 

O innych ciekawych sposobach finansowania własnego biznesu beauty, dowiesz się na www.lne.pl

Piszemy o tym w artykule: RAPORT LNE - Rozwiń swój biznes, lekcja nr 4, sprawdź!

 

ZOBACZ POPRZEDNIĄ LEKCJĘ

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ