Żyłki do likwidacji
Żyłki do likwidacji

Zmiany naczyniowe to nie tylko szpecący defekt. Często wymagają interwencji specjalistów, leczenia i usuwania. Jakie możliwości w tym zakresie ma chirurg naczyniowy, a jakie kosmetolog? Najlepsze długofalowe rezultaty daje terapia prowadzona przez duet profesjonalistów.

 

Jakie defekty urodowe związane z układem krwionośnym korygowane są w gabinetach medycyny estetycznej i kosmetycznych? 

Dr Ryszard Zając: Coraz częstsze. Są to głównie naczyniaki wrodzone i nabyte, nowotwory wywodzące się z naczyń krwionośnych, najczęstsze są naczyniaki łagodne, które tworzą się z drobnych naczyń włosowatych. Następnie teleangiektazje, zwane potocznie pajączkami naczyniowymi, a będące poszerzonymi naczyniami układu żył siateczkowatych. Za najbardziej rozległy przykład teleangiektazji uznaje się trądzik różowaty. Dalej idąc, trzeba wspomnieć o teleangiektazjach granatowych, pochodzących z układu żylnego, które mają postać sino-fioletową. Ich zamykanie często pozostawia ślady na skórze. Ponadto pajączki, czyli poszerzenia najdrobniejszych naczyń, o charakterze przebarwień, do tego żylaki, będące zwykle objawem niewydolności żylnej, i w końcu obrzęki.

 

Z czego wynikają te problemy, co leży u ich podstaw, możemy to wypunktować?

Tak, bo przyczyny są różne i złożone. Ich występowaniu sprzyjają między innymi: 

  • czynniki dziedziczne,
  • wiek,
  • płeć – kobiety mają większą skłonność do tych chorób,
  • przebyte ciąże,
  • wykonywane zawody, 
  • długotrwałe stanie czy siedzenie, 
  • choroby przewlekłe, 
  • urazy.

 

W jaki sposób styl życia wpływa na powstawanie tych mankamentów?

Głównym problemem jest siedzący i stojący tryb życia lub pracy, to zdecydowanie nasila objawy. Dlatego zwiększenie aktywności fizycznej jest tak istotnym elementem terapii. Spacery, bieganie, pływanie, jazda na rowerze…

 

A suplementy, witaminy albo leki – czy istnieją takie, które mogą cofać te zmiany?

Niestety. nie ma leków likwidujących zmiany naczyniowe. Witamin i suplementów także. Reklamy sugerujące samoistne ustępowanie tego typu defektów są nieprawdziwe. Natomiast istnieją substancje, które mogą czasowo obkurczać naczynia, zaś jedynymi skutecznymi metodami niwelującymi zmiany w ich obrębie są zabiegi mechaniczne bądź energetyczne. 

 

Czyli lekarze i kosmetolodzy mają w tym zakresie największe możliwości zabiegowe.

Przede wszystkim lekarze, szczególnie gdy mamy do czynienia ze zmianami wymagającymi leczenia, nie tylko defektami estetycznymi. Dziś pacjent, prócz najprostszej, najbardziej popularnej i najtańszej skleroterapii, ma do wyboru również wewnątrzżylne metody termoablacyjne, na przykład EVRF (obliterację), ablacje mechaniczno-chemiczne, na przykład ClariVein, czy chemiczne klejenie żylaków kończyn dolnych, na przykład VenaBlock. Do tego całą gamę procedur chirurgicznych, takich jak miniflebektomia, i na koniec zamknięcie procesu odpowiednią laseroterapią.

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ