Rozwiń swój biznes, lekcja nr 8
Rozwiń swój biznes, lekcja nr 8

Dotacje z Urzędu Pracy to druga, po pieniądzach unijnych, najczęściej wybierana opcja na założenie własnego biznesu beauty. 

 

Dla zarejestrowanych w UP. Jeśli nie uda nam się zdobyć dotacji za pierwszym razem, ten sam wniosek możemy składać kilkakrotnie, ponieważ urzędy prowadzą kilka naborów w ciągu roku. Ta forma dofinansowania dostępna jest wyłącznie dla osób bezrobotnych (nie ma wytycznych jak długo) zarejestrowanych w urzędzie pracy (UP). 

Na pewno jednak nie otrzymamy pieniędzy, jeśli:

  • już wcześniej dostaliśmy dotację z Funduszu Pracy lub ze środków unijnych
  • w ciągu ostatnich 12 miesięcy prowadziliśmy inny (swój) salon
  • jako osoby bezrobotne odrzuciliśmy propozycje pracy.

Maksymalna kwota zmienia się z roku na rok. Jej wysokość zależy od przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw i wynosi od cztero- do 6-krotności takiego wynagrodzenia (zazwyczaj w granicach 15 000–24 000 zł). Dotacja jest bezzwrotna, jeśli nasz salon utrzyma się na rynku przez rok. 

Z jej otrzymania należy rozliczyć się w ciągu dwóch miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jeśli umowa zostanie złamana, pieniądze muszą zostać zwrócone w ciągu 30 dni od otrzymania wezwania.

 

Poręczenia. Ubiegając się o dotację, należy pamiętać o poręczeniach. Mogą nimi być m.in.: weksel z poręczeniem wekslowym, gwarancja bankowa, blokada rachunku bankowego.

Ważne! Od otrzymanego dofinansowania nie płaci się podatku dochodowego.  

 

 

ZOBACZ POPRZEDNIĄ LEKCJĘ

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ