O swoim podejściu do zabiegów estetycznych, światowych trendach i ulubionych zabiegach rozmawiamy z dr Svetlaną Larkiną, która swoim imponującym doświadczeniem podzieli się z uczestnikami 41. Kongresu LNE.
LNE: Ma pani niemal 30 lat doświadczenia w pracy w medycynie estetycznej. Proszę nam powiedzieć, skąd Pani zainteresowanie tą dziedziną?
Dr Svetlana Larkina: Ponad 30 lat temu, kiedy byłam jeszcze studentką studiów medycznych, marzyłam, by nie tylko leczyć ludzi, ale też czynić ich piękniejszymi. Jednak w tamtych czasach nie było takiej specjalizacji. W trakcie studiów na uniwersytecie medycznym szukałam więc jakiejkolwiek możliwości realizowania swoich pasji i tak zainteresowałam się w końcu medycyną estetyczną. Dzisiaj mam 8 patentów i certyfikatów autorskich w tej dziedzinie, prowadzę własną klinikę, mam niesamowity zespół i wielu branżowych znajomych w różnych krajach. Pochwalę się też, że mam za sobą dużą liczbę przeprowadzonych prezentacji i warsztatów, ciekawą pracę naukową, ale też ciągłe loty, nerwy przed występami, trudnych pacjentów i stres... jeśli coś poszło nie tak (śmiech). Oczywiście nie narzekam, raczej chwalę się, że moje młodzieńcze marzenia się spełniają! Dziś mogę powiedzieć, że od 29 lat pracuję w branży medical beauty.
Jak rozwija się medycyna estetyczna w pani kraju?
Na Ukrainie istnieje duże zapotrzebowanie na zabiegi estetyczne, oczywiście z uwzględnieniem cen, na które nasi konsumenci będą mogli sobie pozwolić. Gabinety medycyny estetycznej aktywnie przyciągają mężczyzn – zachęcamy i motywujemy ich do korzystania z usług medycyny estetycznej, kosmetologii laserowej, zabiegów w gabinecie kosmetycznym. A jeśli chodzi o aspekty prawne, to u nas wykonywać iniekcje mogą wyłącznie lekarze po specjalnym szkoleniu. Ostatnio na Ukrainie pojawiła się specjalizacja „chirurgia plastyczna”, staramy się stworzyć protokoły podstawowych procedur inwazyjnych dla prawnej kontroli tego rynku.
Najważniejsze są nie „ulubione” lub modne zabiegi, lecz prawidłowo sporządzony plan zabiegowy dla konkretnego pacjenta.
Jakie są pani ulubione zabiegi?
Ulubionymi z punktu widzenia efektu, jaki możemy osiągnąć, są iniekcje z toksyny botulinowej, ponieważ dają szybki, widoczny rezultat, usuwają przyczyny zmarszczek mimicznych, pozwalają zmieniać szkodliwą nawykową mimikę twarzy i harmonizują twarz, usuwając objawy negatywnych emocji. Ale najważniejsze są nie „ulubione” lub modne zabiegi, lecz prawidłowo sporządzony plan zabiegowy dla konkretnego pacjenta. I na to zawsze kładę nacisk. Moja klinika otrzymała certyfikat autorski na przygotowanie spersonalizowanych protokołów leczenia w zależności od morfotypu: „5 kroków do doskonałości”.
Jak pani zdaniem będzie się rozwijał przemysł kosmetyczny w przyszłości?
Myślę, że coraz popularniejsze będzie podejście bardziej spersonalizowane, uwzględniające analizę genetyczną, obejmujące nutriceutyki, korektę farmakologiczną ogólnego stanu organizmu i, oczywiście, oparte na łączeniu najbezpieczniejszych metod.
Czy będąc trenerem i prowadząc szkolenia na całym świecie, dostrzega pani różnicę między rynkiem beauty w różnych krajach?
Wykładam w różnych krajach i mogę powiedzieć, że potrzeby naszych pacjentów nieznacznie się różnią, raczej te różnice wynikają z cech czy różnic etnicznych. We współczesnym świecie Internetu i mediów społecznościowych popularne trendy czy moda rozpowszechniają się bardzo szybko. Istnieją różnice społeczne, historyczne, chociaż i one stają się coraz mniej zauważalne. Globalizacja objęła też rynek medical beauty.
Jako specjalista medycyny estetycznej często udziela pani rad w zakresie dbania o urodę – co pani zaleca?
Piękny wygląd i atrakcyjność są niemożliwe bez ogólnego dobrego samopoczucia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Dla dobrego wyglądu niezbędne są zdrowe odżywianie, fizyczna aktywność, profilaktyczne przeglądy stanu zdrowia, trenowanie prawidłowej postawy i pięknego uśmiechu. Spróbujcie wyprostować plecy i ramiona, uśmiechnąć się – natychmiast sprawicie dobre, wrażenie pewnej siebie osoby, która nie przejmuje się drobnymi niedoskonałościami, a raczej uważa je za cechy wyróżniające!
Jeśli chodzi o estetykę twarzy, konieczna jest korekcja/poprawa układu szczękowo-twarzowego w młodym wieku. Dbajcie o swoje zdrowie, szczególnie jeśli występują u was wysypki, asymetria lub obrzęk twarzy. Zwracajcie się do specjalistów po profesjonalny dobór kosmetyków do pielęgnacji domowej i zmieniajcie je w zależności od pory roku.
Współczesna medycyna estetyczna to praca zespołowa specjalistów z różnych dziedzin i, co najważniejsze, pacjenta!
A jeśli chodzi o zabiegi estetyczne?
Wszystkie zabiegi z naruszeniem integralności skóry – zastrzyki, szlifowanie, implantacja nici itp. – powinny być wykonywane tylko w placówkach czy gabinetach medycznych przez specjalistów posiadających odpowiednie pozwolenia, którzy najpierw zbadają tkanki miękkie i kości twarzy, a następnie zaproponują różne opcje korekty, a nie po prostu wykonają zabieg na prośbę klienta. Współczesna medycyna estetyczna to praca zespołowa specjalistów z różnych dziedzin – dentysty, neurologa, ortopedy, endokrynologa, dietetyka, kosmetologa, chirurga plastycznego i, co najważniejsze, pacjenta! Uważam, że pacjent w estetyce jest pełnoprawnym członkiem zespołu i partnerem!
Jakie są najnowsze trendy jeśli chodzi o zabiegi modelowania ust?
Jednym z nowszych trendów są naturalne objętości oraz wyraźny kontur ust z tzw. płaskim łukiem i lekko uwypukloną górną wargą. Najważniejsza jest jednak praca zgodnie z zasadami harmonii i proporcjami twarzy. Dziś uczymy lekarzy, że powiększając czy korygując usta, powinni uważnie obserwować proporcje dolnej 1/3 twarzy – ułożenie szczęki i żuchwy, wygląd i ewentualne ubytki uzębienia, kształt, rozmiar i stopień wysunięcia nosa, odległość nosa od czerwieni wargowej, itp.
Jakie zabiegi estetyczne są najpopularniejsze wśród pacjentów pani kliniki?
Moi pacjenci zwykle chcą zmienić kształt ust, policzków lub zlikwidować zmarszczki na czole. Wielu z nich nie ma świadomości, że czasem, żeby zyskać piękne usta, trzeba też zmienić kształt podbródka, dopasować do nich kształt nosa czy zlikwidować asymetrię uśmiechu. Jeśli chodzi o zmarszczki na czole, to czasami powstają one na skutek kompensacji i wówczas to przyczynę trzeba skorygować.
Czy często trafiają do pani osoby uzależnione od zabiegów estetycznych? Jaki jest wtedy schemat postępowania?
Myślę, że prawie każdy, kto poddał się np. iniekcji i przyniosła ona dobre efekty, lekko się uzależnia. Dlatego też ważne jest, by rezultaty zabiegów długo się utrzymywały. Jest też zupełnie inna grupa pacjentów – osoby, które chcą stale coś zmieniać w swoim wyglądzie, poddają się nie tylko zabiegom estetycznym, ale też operacjom plastycznym, a mimo to nadal się niezadowolone ze swojego wyglądu. W takich przypadkach potrzebna jest już pomoc psychologa.
Chcesz wiedzieć więcej?Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE
LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ