Najnowsze zabiegi medycyny estetycznej pozwalają nie tylko spowolnić proces powstawania zmarszczek wokół oczu i przywrócić spojrzeniu młodzieńczy blask. Poszerzają też pole widzenia.
LNE: Zacznijmy od zabiegów, które dają spektakularne efekty, czyli tzw. plastyki powiek, która przychodzi z pomocą, kiedy pole widzenia jest zmniejszone przez opadającą powiekę. Czy wówczas jedynym skutecznym zabiegiem jest korekta powieki górnej?
Dr Magdalena Pisula: Wiotkość powieki jest problem złożonym. Jeżeli jest nieznaczna, do poprawy wyglądu wystarczą zabiegi rewitalizujące, głównie zagęszczające skórę, które mogą skutecznie tę przypadłość zminimalizować.
Gdy problem jest już nasilony, czyli opadająca powieka zaburza pole widzenia, rozsądnym rozwiązaniem jest wykonanie blefaroplastyki powieki górnej.
Na czym dokładnie ona polega?
Na chirurgicznym usunięciu nadmiaru wiotkiej skóry i przywróceniu właściwego napięcia struktury powięziowej tej okolicy, tak, aby oko odzyskało młodzieńczy wygląd.
Czy są przeciwwskazania do tego zabiegu?
Tak, przede wszystkim należą do nich zaburzenia krzepliwości krwi, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, ciężkie infekcje, stany zapalne skóry w miejscu planowanego zabiegu oraz ciężkie choroby ogólnoustrojowe, takie jak niewydolność krążenia, wątroby. Nieuregulowana cukrzyca także bywa przyczyną powikłań.
Jakich komplikacji można się spodziewać?
Najczęściej bywa to krwiak, widoczna blizna, asymetria szpar powiekowych, wywinięcie lub opadanie powieki, trudności w jej domknięciu albo tak zwany zespół suchego oka.
Jak długo trwa rekonwalescencja po blefaroplastyce?
Choć już po tygodniu zdejmujemy szwy, na całkowite wygojenie skóry trzeba poczekać nieco dłużej, zaś na ostateczny rezultat – od trzech do nawet sześciu miesięcy. Natomiast do pełnej aktywności fizycznej i życia „na pełnych obrotach” pacjent może wrócić już po dwóch tygodniach po zabiegu.
Czy korekta powiek górnych jest prostsza niż dolnych?
Tak, dlatego w przypadku powiek dolnych należy wybrać lekarza, który ma duże doświadczenie w tego typu zabiegach. Jeżeli chodzi o powieki górne, ich korekta jest szybsza i prostsza, stąd bardziej popularna. Wykonuje się ją częściej niż chirurgię w dolnym obszarze, gdzie przy okazji usunięcia nadmiaru skóry likwiduje się przepuklinę tłuszczową, usuwając tę tkankę i przywracając prawidłowe ułożenie struktur anatomicznych.
Chcesz wiedzieć więcej?Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE
LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ