Nowości w medycynie anti-aging

W dniach 8–10 marca 2019 r. w Warszawie odbył się XX Międzynarodowy Kongres Dermatologii Estetycznej i Anti-Aging. W programie, jak co roku, znalazło się wiele ciekawych wykładów i pokazów technik zabiegowych z zakresu estetyki, dermatologii, medycyny przeciwstarzeniowej i regeneracyjnej. 

 

Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych zorganizowało kongres już po raz dwudziesty – był on więc okazją nie tylko do prezentacji nowości, ale też do retrospektywnej oceny dorobku ostatnich 20 lat, co podkreśliła dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska, prezes SLDE. Wykłady, warsztaty i sesje satelitarne od początku cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród lekarzy dermatologów, którzy swoją karierę zawodową połączyli z niezwykle prężnie rozwijającą się dziedziną, jaką jest medycyna estetyczna i anti-aging. Nieodłącznym elementem kongresu jest również udział wystawców, którzy przedstawiają bogatą ofertę produktów i urządzeń wykorzystywanych w codziennej praktyce. Wśród wykładowców, jak co roku, znaleźli się wybitni lekarze z całego świata, między innymi światowej sławy chirurdzy i lekarze medycyny estetycznej: dr Mario Goisis z Włoch, dr Philippe Deprez z Hiszpanii czy dr Hervé Raspaldo z Francji, a z Polski dr Ewa Kaniowska, wiceprezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, dr Bożena Jendrysik, dr Marcin Ambroziak, dr Aleksandra Jagielska, dr Ewa Chlebus oraz wielu innych ekspertów z tej dziedziny. Tradycyjnie organizację kongresu połączono także z rozdaniem nagród przyznawanych przez Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych najlepszym, najbardziej skutecznym i najbardziej bezpiecznym produktom stosowanym w dermatologii estetycznej – Pereł Dermatologii Estetycznej.


O pacjentach

Lekarz medycyny estetycznej często jest też managerem kliniki, a na pewno osobą, która jako właściciel ma ogromny wpływ na jej funkcjonowanie i wizerunek. Dlatego kongres otworzyła część biznesowa, podczas której omawiano m.in. aspekty prawne w postępowaniu w przypadkach powikłań i reklamacji pacjentów, sposoby skutecznego marketingu klinik oraz wyniki ankiety związanej z satysfakcją pacjenta. Ważnym tematem kongresu były powikłania po zabiegach i sposoby ich leczenia. W drugim dniu odbył się praktyczny pokaz anatomii twarzy, prowadzony przez specjalistę z Wielkiej Brytanii, dr. Dalvi Humzah, który uczestnicy oglądali w okularach 3D. Eksperci z całego świata dzielili się swoimi doświadczeniami w leczeniu powikłań różnego rodzaju, np. po podaniu wypełniaczy czy po laseroterapii. 

 


Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego są jedną z najpopularniejszych metod stosowanych w medycynie estetycznej, pozwalającą uzyskać efekt niechirurgicznego liftingu twarzy.


 

Biostymulacja i regeneracja skóry 

Ten temat od kilku lat gości już na kongresie stale, a biostymulatory tkankowe oraz metody regeneracyjne są dziś uważane za przyszłość medycyny przeciwstarzeniowej. 

 

Na kongresie zaprezentowano m.in.:

  • Sunekos – unikalną terapię iniekcyjną na bazie kwasu hialuronowego i aminokwasów, która stymuluje produkcję kolagenu i elastyny w skórze; zabieg świetnie sprawdza się też w trudnej okolicy oczu, redukując cienie pod oczami i spłycając zmarszczki.
  • Micro-fat – metodę lipofillingu opracowaną przez dr. Mario Goisisa z Włoch, która ze względu na dużą przeżywalność komórek tłuszczowych może stanowić alternatywę dla wypełniaczy, zapewniając naturalne odmłodzenie skóry, poprawę rysów oraz efekt regeneracyjny.
  • Mezoterapię tłuszczem autologicznym, która zapewnia silny efekt rewitalizacji skóry.
  • Praktyczne zastosowania osocza PRP – to jedna z najbardziej wszechstronnych metod regeneracji skóry twarzy i ciała, wykorzystywana też w leczeniu łysienia, redukcji blizn i rozstępów, a także w ginekologii estetycznej.
  • Cellular Matrix – innowacyjny zabieg łączący podanie osocza bogatopłytkowego z kwasem hialuronowym; zabieg regeneruje i nawilża skórę, prowadząc do jej widocznego odmłodzenia.
  • Nici Aptos z kwasem hialuronowym – ta nowa generacja nici zbudowanych z kaprolaktonu i kwasu polimlekowego zapewnia nie tylko natychmiastowy lifting i długofalowe pobudzenie produkcji kolagenu w skórze, ale także – dzięki dodaniu kwasu hialuronowego – szybką poprawę nawilżenia i rewitalizację skóry (kwas HA zapewnia też krótszy czas rekonwalescencji po zabiegu). 


Nowe spojrzenie na wypełniacze 

Wypełniacze kwasu hialuronowego są jedną z najpopularniejszych metod stosowanych w medycynie estetycznej, pozwalającą uzyskać efekt niechirurgicznego liftingu twarzy. Ciekawy warsztat z tego zakresu poprowadził światowej sławy chirurg plastyk, dr Hervé Raspaldo z Francji, który przedstawił własną innowacyjną metodę podawania wypełniaczy – chodzi w niej nie o „napompowanie” objętości skóry, ale o takie wymodelowanie rysów, aby stworzyć poprzez grę światłocienia iluzję np. liftingu policzków. Efekty są bardzo naturalne. Dr Raspaldo zaprezentował też nowość na rynku – pierwsze wypełniacze z mepiwakainą, która należy do amidowych środków miejscowo znieczulających – a więc do tej samej rodziny co lidokaina (obie substancje są powszechnie stosowane w stomatologii). Potwierdzono jednak, że prowadzi do mniejszego rozszerzenia naczyń krwionośnych i ma działanie wazokonstrykcyjne (obkurczające naczynia). Dla pacjenta oznacza to mniejsze ryzyko wystąpienia obrzęków, krwiaków i siniaków – co ważne zwłaszcza w tak delikatnych obszarach jak usta. Modelowaniu ust poświęcone też były warsztaty prowadzone przez markę Neauvia pod hasłem „Perłowe usta”, podczas których eksperci przedstawili swoje autorskie techniki poprawy wyglądu ust. 

 


Biostymulacja i regeneracja skóry to tematy bardzo popularne, a metody regeneracyjne są dziś uważane za przyszłość medycyny przeciwstarzeniowej.


 

Nowoczesne technologie

Ta dziedzina rozwija się w tempie niemal kosmicznym! Na kongresie przedstawiono m.in. pierwszy na świecie laser mikrosekundowy LightPod Neo o niezwykle krótkim impulsie, który umożliwia zastosowanie bardzo wysokiej energii, dzięki czemu zabiegi są krótkie, skuteczne i praktycznie bezbolesne. Laser może być stosowany zarówno do zabiegów dermatologicznych, jak i estetycznych (redukcja zmarszczek, przebarwień, rumienia, zasinień wokół oczu, fotoodmładzanie, epilacja). Zaprezentowano też doświadczenia lekarzy w leczeniu trudnego schorzenia Rhinophyma (guzowatość nosa pojawiająca się w zaawansowanym stadium trądziku różowatego, zwłaszcza u mężczyzn) z wykorzystaniem lasera CO2. Nowością jest też hybrydowy lifting twarzy laserem Fotona 6D, który prowadzi do napięcia i uniesienia tkanek oraz jednoczesnej stymulacji kolagenu, a efekty jego działania (także w trudnej okolicy oczu) są spektakularne. Na kongresie zaprezentowano ponadto najnowszy model amerykańskiego robota do przeszczepu włosów Artas iX, który pozwala na precyzyjne i mało inwazyjne dokonanie transplantacji bez użycia skalpela, z minimalnym okresem rekonwalescencji. Metoda stosowana jest nie tylko do odbudowy owłosienia, ale też zagęszczenia cienkich i przerzedzonych włosów. Nie mogło też zabraknąć nowych technologii do modelowania ciała i redukcji cellulitu, takich jak Onda (innowacyjne urządzenie wykorzystujące technologię mikrofal) czy Emsculpt (pierwsze urządzenie, które jednocześnie spala tkankę tłuszczową i rzeźbi mięśnie, pozwalając m.in. uzyskać efekt liftingu pośladków) – uczestnicy kongresu mogli się z nimi dokładnie zapoznać w części wystawienniczej. 


Wielowymiarowy anti-aging

Coraz więcej gabinetów oferuje pacjentom szeroką pojętą medycynę przeciwstarzeniową, obejmującą nie tylko zabiegi, ale też wskazówki dotyczące stylu życia, w tym przede wszystkim odżywiania. Przyszłością medycyny anti-aging i regeneracyjnej wydają się testy genetyczne, na bazie których możliwe jest ułożenie programu żywienia uwzględniającego indywidualne potrzeby organizmu pacjenta. Pokazują m.in. predyspozycje organizmu do metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek, informacje związane z metabolizmem oraz wchłanianiem i transportem witamin czy składników mineralnych, predyspozycje do alergii pokarmowych oraz chorób dietozależnych, a także potencjał antyoksydacyjny organizmu. Niezwykle ciekawy jest test Omega, badający proporcje kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które świadczą o poziomie utajonego stanu zapalnego w organizmie. Dużą rolę w medycynie przeciwstarzeniowej odgrywają też metody regeneracyjne, a także domowa pielęgnacja i suplementacja. 

 

Perły Dermatologii Estetycznej 2018

Jak co roku organizację Kongresu połączono z rozdaniem nagród przyznawanych przez Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych najlepszym, najbardziej skutecznym i najbardziej bezpiecznym produktom stosowanym w dermatologii estetycznej, tzw. Pereł Dermatologii Estetycznej. Listę nagrodzonych produktów można sprawdzić na stronie www.dermatologia-estetyczna.pl 

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ