Klucz do młodości
Klucz do młodości

Pełne, duże usta przyciągają wzrok i są najpiękniejszym elementem twarzy. Szczególnie jeśli są naturalne lub na takie wyglądają. Te nadmiernie opuchnięte, powiększone do karykaturalnych rozmiarów na szczęście już wychodzą z mody.

 

Wargi zbudowane są z cienkiej warstwy naskórka, dlatego ten element twarzy jest najbardziej wrażliwy oraz najmocniej unaczyniony i unerwiony. Pozbawione gruczołów łojowych oraz warstwy rogowej naskórka, wykazują zdecydowanie większą skłonność do osłabienia ich naturalnej ochrony.

Usta różnią się kształtem, wielkością oraz szerokością. Ideałem są te naturalnie duże i pełne, zaś wąskie i zapadnięte nadają twarzy smutny wyraz. Ale nawet jeśli mamy tzw. warunki, czyli wyraziste wargi, dopiero wtedy wyglądają na jędrne i gładkie, gdy są odżywione i nawilżone.
Polska aura nie rozpieszcza, toteż u większości klientek zauważamy nadmierną suchość, pęknięcia, spierzchnięcia lub siny, niezdrowy koloryt ust. Wynika to niestety z tego, że nie myślą one o odpowiedniej ochronie i pomijają ją w codziennej pielęgnacji. 

 

Najczęstsze problemy

Wargi narażone są na wpływ wielu niekorzystnych czynników (klimatyzacja, smog, zimno, wiatr, nieprawidłowo dobrane kosmetyki). Na niektóre z nich nie mamy wpływu, choćby na upływ czasu – z wiekiem usta stopniowo zaczynają tracić objętość, stają się bardziej sine, co jest spowodowane osłabieniem ukrwienia. Również powstawanie zmarszczek mimicznych ma niepożądane konsekwencje: kącików ust opadają, a czerwień wargowa staje się nierówna, rozmyta lub asymetryczna. Ze względu na słabszą barierę ochronną okolica ust jest bardziej podatna na:

 • czynniki środowiskowe (wspomniane mróz, wiatr, UV, klimatyzacja),
 • nieprawidłową pielęgnację (stosowanie kosmetyków na bazie alkoholu, niedostateczne nawilżenie i odżywienie okolicy ust, częste stosowanie wysuszających szminek),
 • zaburzenia hormonalne,
  częste infekcje (np. opryszczka, zajady),
 • brak zbilansowanej diety bogatej m.in. w mikro- i makroelementy, żelazo, cynk oraz witaminy A i C oraz z grupy B,
  niewystarczające nawodnienie całego organizmu,
 • ogólnie niestabilny stan zdrowia.

 

5 podstaw pielęgnacji

Na ogół, niestety, nasze klientki ograniczają pielęgnację ust do sporadycznego korzystania z pomadki ochronnej. Warto więc przypominać im o systematycznym dbaniu o skórę w tym wrażliwym miejscu.

 1. Staranny demakijaż – przed snem należy dokładnie oczyszczać usta z pozostałości makijażu oraz nagromadzonych zanieczyszczeń. Podczas przemywania ust lepiej korzystać w delikatnych kosmetyków bez składników wysuszających skórę, np. alkoholu. 
 2. Nawilżanie, odżywianie i natłuszczanie – codzienne regularne używanie pomadek ochronnych z witaminami i odżywczymi mikroelementami to bezcenny nawyk, przez cały rok, nie tylko w okresie jesienno-zimowym.
To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ