Wiotka skóra nad kolanami, nadmiar tkanki tłuszczowej i tzw. bryczesy. Czy medycyna estetyczna zna rozwiązania na wszystkie problemy w obrębie nóg? Sprawdzamy!
LNE: Zabiegi modelujące nogi są dużym wyzwaniem. Czy medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna mają w tym obszarze skuteczne rozwiązania?
Dr Katarzyna Osipowicz: Zdecydowanie tak. Mamy wiele różnych procedur, które możemy dostosowywać do istniejącego problemu oraz oczekiwań i możliwości pacjentów. Z pomocą przychodzą techniki umożliwiające odsysanie tkanki tłuszczowej, takie jak np. laser wykorzystujący ultradźwięki czy plazma helowa. Dodatkowo, aby obkurczyć skórę i poprawić jej jakość po odsysaniu tkanki tłuszczowej, możemy zastosować mniej inwazyjne metody, które niwelują niewielki nadmiar tkanki tłuszczowej, np. tzw. banana roll pod pośladkami czy nadmiar tkanki tłuszczowej po wewnętrznej stronie ud.
Jeśli u pacjentki występują większe złogi tkanki tłuszczowej, z którą wiemy, że nie poradzą sobie mniej inwazyjne metody, zalecamy działania chirurgiczne. Dopiero później, kiedy już minie okres rekonwalescencji po operacji, wkracza medycyna estetyczna, by skupić się na ujędrnieniu skóry. W tym celu często zalecamy termolifting. Chcąc dodatkowo wesprzeć tę technologię, można jednocześnie poprawić napięcie skóry poprzez mezoterapię lub kwas polimlekowy, jako najsilniejszy biostymulator, który ujędrnia skórę. Rozwiązania zawsze dobieramy indywidualnie do pacjenta.
Jakie zabiegi modelujące nogi sprawdzą się u osób, które zrzuciły sporo kilogramów i mają teraz np. nadmiar wiotkiej, luźnej skóry?
Takim pacjentkom (i pacjentom) zalecamy nasze terapie autorskie – połączenie kwasu polimlekowego z ultradźwiękami lub z falą radiową. Warto wspomnieć, że dodatkowo przed liposukcją przygotowujemy skórę pacjenta, stosując drenaż limfatyczny. Po takiej terapii wraz z fizjoterapeutą kontynuujemy leczenie z zastosowaniem urządzenia do masażu podci��nieniowego. Są to bezpieczne metody, które pozwalają dopasować program terapii do różnych typów skóry.
U pacjentek, które mają genetycznie uwarunkowaną skłonność do powstawania cellulitu, zalecamy tak naprawdę stałe korzystanie z zabiegów modelujących ciało, często w formie terapii łączonych.
Które kuracje są skuteczne w przypadku opornej na odchudzanie, ćwiczenia czy masaże tkanki tłuszczowej, np. zgromadzonej po wewnętrznej stronie kolan, na tzw. bryczesach?
Jeśli mimo intensywnych ćwiczeń czy stosowania rygorystycznej diety tkanka tłuszczowa nie ulega redukcji, należy przede wszystkim zastanowić się, co jest tego przyczyną. Czasami u pacjentów występują inne schorzenia, np. tarczycy (w tym Hashimoto) czy insulinooporność, które bez odpowiedniego działania (również planu odżywiania) będą skutkować właśnie nadmiarem tkanki tłuszczowej. W naszej Klinice OT.CO zawsze przed rozpoczęciem jakiegokolwiek zabiegu z zakresu medycyny estetycznej wykonujemy kompleksowy wywiad medyczny, a w razie jakichkolwiek, nawet najmniejszych wątpliwości kierujemy pacjentów na dalsze badania diagnostyczne.
W przypadku miejsc odpornych na redukcję tkanki tłuszczowej (u zdrowych osób) zalecamy najskuteczniejszą metodę: odsysanie jej i pozbycie się problemu raz na zawsze. Po takiej procedurze tkanka tłuszczowa nie powraca w tak dużej objętości, jak przed liposukcją.
Wraz z wiekiem skóra nad kolanami, nawet u szczupłych kobiet, zaczyna tracić jędrność, tworzą się nieestetyczne fałdki. Co można z tym zrobić?
Niestety, starzenie się skóry – również nad kolanami – to zjawisko, które spowodowane jest całkowicie naturalnymi procesami, jakie zachodzą w organizmie. Na szczęście dzięki zabiegom z zakresu medycyny estetycznej można temu zaradzić. Jedną z technik, które polecamy naszym pacjentkom, jest zabieg osoczem bogatopłytkowym PRP w połączeniu z nićmi PLA, nićmi z kwasu hialuronowego czy polimlekowego. Lekko liftingują skórę i w trakcie rozpadu wewnętrznych tkanek stymulują do przebudowy, ujędrniając ją. Taki zabieg sprawdza się tej sytuacji najlepiej.
A jak jest w przypadku cellulitu? Ma go nawet 80 proc. kobiet i nie tak łatwo z nim wygrać.
W zależności od tego, z jakim nasileniem cellulitu mierzy się pacjentka, dobieramy indywidualną technikę zabiegową lub połączenie kilku technik. Z mojego doświadczenia wynika, że jakość skóry bardzo dobrze poprawia się po zabiegach z zastosowaniem kwasu polimlekowego. Ten silny biostymulator ujędrnia i wygładza skórę, rozrywając mostki, które zaciągają ją i niwelują widoczną skórkę pomarańczową. Warto jednak pamiętać, że metody te jedynie poprawiają wygląd obszarów objętych cellulitem, ale nie rozwiązują problemu. W przypadku tzw. skórki pomarańczowej wymagane jest znacznie szersze, kompleksowe podejście – zmiana nawyków żywieniowych, wprowadzenie aktywności fizycznej, masażu. U pacjentek, które mają genetycznie uwarunkowaną skłonność do powstawania cellulitu, zalecamy tak naprawdę stałe korzystanie z zabiegów modelujących ciało. W ofercie kliniki OT.CO znajdują się wszystkie najnowsze i najskuteczniejsze kuracje modelujące ciało i pomagające redukować cellulit.
Czy korzystają państwo w tym zakresie także ze wsparcia aparatury hi-tech?
Jeśli chodzi o aparaturę hi-tech, stawiamy na urządzenia, które wykorzystują najnowocześniejsze dostępne na rynku rozwiązania technologiczne – termolifting, falę radiową, ultradźwięki oraz falę uderzeniową. Metody te pozwalają uzyskać możliwie najlepsze efekty terapii, które spełniają oczekiwania naszych pacjentów.
Czy problemy naczyniowe w obrębie nóg – takie jak żylaki, pajączki – są przeciwwskazaniem do wykonywania zaawansowanych procedur?
Jeśli mamy podejrzenie żylaków lub problemów żylnych, zawsze przed zabiegiem modelującym wykonujemy diagnostykę USG Doppler, aby stwierdzić, jakiego rodzaju są to zmiany. Jeśli mają poważne podłoże, trzeba na początek wdrożyć leczenie naczyniowe i techniki zamykania żył. Dopiero później wykonujemy zabieg modelujący. Drobne pajączki nie są przeciwwskazaniem. Finalnie, aby podtrzymać efekt, możemy wykonać klawiterapię i zastosować laser naczyniowy.
Kiedy medycyna estetyczna to za mało?
Jeżeli mamy nadmiar tkanki tłuszczowej, a dodatkowo np. skóry, wtedy medycyna estetyczna nie przyniesie tak spektakularnego efektu. W takim przypadku zalecamy terapię łączoną. Konieczne jest wówczas skojarzenie i wykorzystanie wiedzy chirurga plastycznego oraz lekarza medycyny estetycznej. Ta ostatnia dziedzina, choć jest dziś bardzo rozwinięta, nie radzi sobie z zabiegami redukcji tkanki tłuszczowej u osób, które miały zabiegi bariatryczne i schudły 10-30 kg. Wtedy niezbędna jest interwencja chirurga.
Medycyna estetyczna, choć jest dziś bardzo rozwinięta, nie radzi sobie z zabiegami redukcji tkanki tłuszczowej u osób, które schudły 10-30 kg. Wtedy niezbędna jest interwencja chirurga.
Czy mają państwo swoje autorskie metody lub terapie łączone, które są wykonywane w zakresie modelowania nóg?
Przede wszystkim są to zabiegi hi-tech w połączeniu z technikami stosowanymi zarówno od środka, jak i z zewnątrz. Możemy sięgnąć np. po stymulatory hydroksyapatytu wapnia, kwasu polimlekowego czy kolagenu wstrzykiwanego w skórę. Substancje te pobudzają skórę do przebudowy włókien kolagenowych i wytwarzania nowych białek oraz powodują stymulację fibroblastów. Dodatkowo jeśli włączymy do planu zabiegowego procedury angażujące aparaturę hi-tech, możemy uzyskać naprawdę znaczący efekt ujędrnienia skóry. Każdej pacjentce czy pacjentowi zalecamy konsultację u lekarza specjalisty medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej, aby odpowiednio dobrać i zaplanować proces terapii łączonych. W walce z wiotką, mało jędrną skórą i cellulitem nie ma zwykle uniwersalnych rozwiązań.
Rozmawiała Agnieszka Wróblewska
Chcesz wiedzieć więcej?Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE
LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ