Tlen poproszę
Tlen poproszę

Dla kosmetologów i kosmetyczek kluczowe jest zrozumienie procesów zachodzących wewnątrz komórek, które codziennie są narażone na stres spowodowany brakiem składników odżywczych, szokiem temperaturowym, uszkodzeniami DNA i niedotlenieniem. 

 

Wszystkie te stresory prowadzą do zmian w modelach ekspresji genów, powodujących przeprogramowanie syntezy białek, które są najbardziej pracowitymi elementami tego układu. Dziś znamy wiele zewnątrz- i wewnątrzpochodnych czynników niszczących strukturę fibroblastów, powodujących przyspieszone ich starzenie, zmniejszone przyswajanie składników odżywczych oraz niszczenie DNA. Jednym z tych czynników jest brak życiodajnego tlenu. 

Pierwiastek ten jest absolutnie niezbędny wszystkim żywym organizmom – zapewnia witalność i energię, ale działa też na skórę –  stymuluje krążenie i oddychanie komórkowe oraz rewitalizuje. Jego niedobór wpływa na fizjologię śródbłonka – ostre niedotlenienie błyskawicznie aktywuje uwalnianie mediatorów zapalnych i czynników wzrostu. Dłuższe okresy niedostatecznej podaży tlenu podnoszą ekspresję specyficznych genów, takich jak te kodujące działanie cytokin. 

 

Dla skóry

O2 to podstawowy składnik odżywczy. Pomaga wytworzyć energię niezbędną do regeneracji, oczyszczania i detoksykacji. Tlenoterapia stała się jedną z najważniejszych kuracji pielęgnacyjnych, stosowaną w celu opóźnienia i redukcji oznak starzenia się, likwidacji hiperpigmentacji, wykwitów trądzikowych, rumienia i innych niepożądanych zmian. Badania opublikowane w The Journal of Investigative Dermatology (w 2016 roku) wykazały, że obniżenie poziomu dotlenienia poniżej normy jest przyczyną zmniejszonej skuteczności zabiegów odmładzających, rozjaśniających i anti-acne. Ilość tego pierwiastka oddziałuje bezpośrednio na fibroblasty, jest on niezbędny dla utrzymania odpowiednich funkcji regeneracyjnych i naprawczych skóry. 

Mimo że na co dzień jesteśmy otoczeni powietrzem, którego ok. 20% stanowi tlen, nasza cera często potrzebuje dodatkowego wsparcia w walce z toksynami i zanieczyszczeniami, a także ze stresem i deficytem cennych substancji odżywczych. Niektóre ze szkodliwych czynników jesteśmy w stanie wyeliminować, jednak są i takie, na które wpływu nie mamy. Ważne jest, abyśmy dostarczyli organizmowi składniki pomagające cząsteczkom O2 dostać się do fibroblastów.

 

Efekty niedoboru 

Niedotleniona cera będzie poszarzała, bez blasku i witalności. Z czasem może stać się odwodniona, co nasili powstawanie drobnych zmarszczek. Nie będzie też miała dobrych zdolności regeneracyjnych. Ten cenny pierwiastek jest także niezbędny przy trądziku – zatkane pory sprzyjają rozwojowi beztlenowych bakterii Propionibacterium acnes.

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ