Peeling do zadań specjalnych
Peeling do zadań specjalnych

Resurfacing chemiczny peelingiem fenolowym polega na kontrolowanej koagulacji naskórka i skóry właściwej, a następnie ich gojeniu i odbudowie.

 

Zabieg ten ma na celu pobudzenie do tworzenia nowego kolagenu, aż do środkowej warstwy siateczkowatej skóry właściwej. Elastoza (nieregularne ułożenie włókien elastycznych) jest zastępowana regularnie ułożonymi włóknami elastycznymi, dodatkowo zmniejsza się liczba melanosomów, pomimo prawidłowej obecności melanocytów. Liczne badania oceniające czas trwania efektu peelingu fenolowego wskazywały niezbicie na utrzymywanie się przebudowy skóry aż 15–20 lat po zabiegu oraz głębsze działanie i efekt w porównaniu do laserów CO2, dermabrazji czy kwasu trójchlorooctowego.

 

Z historii…

Peelingi fenolowe są stosowane od dziesiątków lat. Już w 1903 r. dermatolog Mackee opisywał stosowanie skroplonego fenolu w leczeniu blizn potrądzikowych. W latach czterdziestych i wczesnych pięćdziesiątych XX wieku peeling fenolowy był przedmiotem zainteresowania chirurgów plastycznych i dermatologów.Brown w 1959 roku udokumentował formułę peelingu fenolowego zawierającego olej krotonowy. W kolejnych latach chirurdzy plastyczni praktykowali z różnymi stężeniami fenolu i oleju krotonowego. Efekty działania Formuły Bakera, zawierającej 1,2% oleju krotonowego w 47,5% fenolu, zostały opublikowane w 1961. Nowsze formulacje Hettera mają mniejsze stężenia fenolu i oleju krotonowego, co wpływała na ich większe bezpieczeństwo. Olej krotonowy jest bardzo aktywną substancją, jego dodanie do peelingu powoduje mocniejszą penetrację fenolu, a jego większe stężenie – głębsze przenikanie tego związku.

 

…w nowoczesność

Obecnie stosowane zabiegi są bezpieczniejsze w stosunku do dawnych metod, bazują na różnych stężeniach fenolu i oleju krotonowego, dzięki czemu mogą mieć zastosowanie nie tylko jako peelingi głębokie, ale i średniogłębokie. Sprawdzają się również w terapiach łączonych, na przykład z TCA. Podstawowym wskazaniem głębokich peelingów fenolowych jest leczenie nasilonych zmarszczek na twarzy. Zabiegi te wykonuje się osobno lub łączy z chirurgicznym liftingiem w celu uzyskania spektakularnych efektów odmłodzenia. Odkąd stosuje się peelingi fenolowe z mniejszym stężeniem oleju krotonowego i fenolu, wskazania zostały poszerzone o fotostarzenie się skóry i zmarszczki o mniejszym nasileniu, różnego pochodzenia przebarwienia na twarzy, blizny potrądzikowe i rogowacenie słoneczne.

 

Wnikliwa selekcja i znieczulenie

To nie jest zabieg dla każdego. Pacjenci zakwalifikowani do zabiegu muszą być naprawdę zdyscyplinowani i ściśle przestrzegać zaleceń pozabiegowych. Powinni również móc pozwolić sobie na długi okres rekonwalescencji, który trwa nawet do półtora tygodnia.

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ