Bezcenne antyoksydanty
Bezcenne antyoksydanty

Zabezpieczają skórę przed szkodliwością wolnych rodników tlenowych. Chronią ją przed stresem oksydacyjnym, a co najważniejsze – ograniczają przedwczesne starzenie.

 

Warto dobrze zrozumieć, czym jest antyoksydacja, aby przekonywać swoje klientki do zabiegów z udziałem przeciwutleniaczy oraz do odpowiedniej pielęgnacji domowej. 

Nim wytłumaczymy klientkom, czym jest antyoksydacja, zacznijmy od procesu oksydacji, czyli utleniania. Opiszmy, że zachodzi on naturalnie w organizmie podczas każdego oddechu, powodując powstanie wolnych rodników, czyli atomów, które nie mają pary. Atomy tlenowe w naszym ciele powinny mieć parzystą liczbę elektronów. Niekiedy, zwykle w trakcie przemiany tlenu w procesach mitochondrialnych, dochodzi do „zgubienia” elektronu. Atom tlenowy traci wówczas swoją pierwotną równowagę i zaczyna poszukiwać brakującego elektronu w najbliższym otoczeniu, odbierając elektrony innym atomom tlenowym. W ten sposób powstają kolejne niekompletne atomy – wolne rodniki. 

Dla naszego zdrowia najbardziej niebezpieczny jest fakt, że niekompletny atom tlenowy może „odebrać” elektron także atomom białka. Długotrwały proces transpozycji elektronów prowadzi do niszczenia struktury białek, czyli uszkodzeń błon komórkowych lub struktur DNA, co dla naszego zdrowia ma niepożądane skutki.

I tu pojawia się szansa – antyoksydacja. Jest procesem, którego podstawę stanowią związki o charakterze przeciwutleniaczy (antyoksydanty), odpowiedzialne za neutralizowanie wolnych rodników tlenowych i zapobieganie szkodliwym procesom utleniania zachodzącym w organizmie. 

 

Antyoksydanty gabinetowe

Kosmetyki działające antyoksydacyjnie powinny stanowić bazę do pielęgnacji każdego rodzaju cery w każdym wieku. Sprawdzają się u każdej z nas, już od 25. roku życia, przez cały rok, ze szczególnym uwzględnieniem lata. Szczególnie u osób lubiących przebywać na słońcu, prowadzących nieregularny, intensywny tryb życia, palących papierosy oraz mieszkających w dużych miastach. 

Zabiegi z udziałem profesjonalnych kosmetyków zawierających składniki antyoksydacyjne, wykonywane regularnie i często, wyraźnie opóźniają pojawienie się zmarszczek, niwelują przebarwienia, przeciwdziałają degradacji włókien kolagenu i elastyny, pomagają w terapii różnych rodzajów trądziku. Kosmetyki te są często określane jako anti-pollution, miejskie, antysmogowe, a lista składników o takim działaniu nieustannie rośnie. 

 

Na jakie składniki zwrócić uwagę?

Na pewno na witaminy – A, C i E, trio niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, skuteczne i bardzo popularne w kosmetykach. Trudno wręcz znaleźć produkt, który nie zawiera choć jednej z nich, zwłaszcza że witamina E jest używana jako przeciwutleniacz zabezpieczający produkt.

To tylko fragment
Chcesz wiedzieć więcej?
Zaprenumeruj lub wykup dostępONLINE

LNE kupisz również w Empiku i salonach prasowych
SPRAWDŹ