redakcja@lne.pl +48 42 661 63 30 (31)
Hi-tech w modelowaniu sylwetki
23/03/2016
zelazko-pupaDziś w modelowaniu sylwetki i w walce z cellulitem pomocne są zaawansowane technologie i aparatura. Co wybrać? Warto poznać podstawowe zjawiska wykorzystywane w nowoczesnych technologiach i zastanowić się, czy chcemy specjalizować się w tym kierunku.

Fala akustyczna: nieinwazyjna liposukcja

Jak to działa? Fala to zaburzenie przestrzeni, które przenosi energię, ale nie przenosi cząstek. Fala akustyczna to rodzaj fali mechanicznej, której drgające cząsteczki w ośrodku przenoszą energię mechaniczną bez zmiany położenia tegoż ośrodka. W kosmetologii wykorzystujemy ultradźwięki (powyżej 20 kHz) i dźwięki słyszalne (16–20 kHz). Działając falą akustyczną na tkanki, mamy na celu doprowadzenie do rozpoczęcia procesu lipolizy, w którym trójglicerydy rozkładają się na wolne kwasy tłuszczowe i glicerol, a następnie są uwalniane do krwiobiegu i metabolizowane w naturalny sposób przez organizm. Zjawiska wymuszane falą akustyczną nazywamy liposukcją kawitacyjną, ultradźwiękową lub akustyczną. Zależy to od częstotliwości emitowanej przez urządzenia fali.

Co musisz wiedzieć? Aby proces ten zachodził kontrolowanie i bez zakłóceń należy uwzględnić prawidłowe uwodnienie tkanek, częstotliwość emitowanej fali akustycznej, możliwość wystąpienia zjawiska kawitacji w tkankach, czas aplikacji fali np. ultradźwiękowej, prawidłowy sposób prowadzenia głowicy. Warto poinformować klientów o konieczności wypicia dużej ilości wody 5 dni przed planowanym zabiegiem oraz nieprzyjmowania większych posiłków 3 godziny przed zabiegiem. Ważne są też zalecenia pozabiegowe, w których należy uwzględnić potrzebę regularnego drenażu limfatycznego i stosowania substancji lipolitycznych w produktach kosmetycznych oraz konieczność wykonania serii kilku lub kilkunastu zabiegów sukcesywnie pogłębiających i utrwalających efekty. Niezbędna jest też świadomość klienta dotycząca bilansu kalorycznego i zdrowego trybu życia uwzględniającego codzienny ruch i pielęgnację ciała.

Moje sugestie: W swoich gabinetach podczas kuracji modelujących falą akustyczną proponuję konkretne diety dopasowane do potrzeb i możliwości klienta, opracowany program uzupełniający (drenaże endodermiczne, masaże, elektrostymulację, bandażowanie ciała), oraz nieustanną motywację w postaci dziennika żywieniowego, który klientka prowadzi w domu i przedstawia swojej terapeutce przy każdej wizycie w salonie.

Fala radiowa – przekazywanie ciepła do tkanek

Jak to działa? W kosmetologii nie stosujemy fali radiowej jako fali elektromagnetycznej.
To pojęcie umowne. Urządzenia takie emitują prąd o częstotliwości fali radiowej. Nazywamy te zabiegi radiofrekwencją, częstotliwością radiową lub radioporacją. Celem tego zabiegu jest przekazanie ciepła do tkanek głębiej położonych (struktury kolagenowe)i uzyskania tam odpowiednich reakcji fizjologicznych.

Co musisz wiedzieć? Zbyt niska temperatura w skórze właściwej nie przyniesie efektów odmłodzenia ciała czy ujędrnienia skóry z powodu braku reakcji ze strony kolagenu. Zbyt wysoka temperatura może wywołać nieodwracalne zmiany destrukcyjne prowadzące do trwałych powikłań.

Moje sugestie: Stosując falę radiową polecam regularne badanie temperatury naskórka proporcjonalnie świadczące o temperaturze uzyskanej w głębszych warstwach skóry. W kosmetologii nie przekraczajmy temperatury 38–40ºC. Nigdy nie polecam wykonywania tego zabiegu z zastosowaniem kremów znieczulających ze względu na brak możliwości kontrolowania reakcji klienta! Kosmetyczny zabieg RF jest jednym z moich ulubionych zabiegów dających szybki efekt zagęszczający skórę zarówno ciała, jak i twarzy. Szczególną uwagę warto zwrócić na RF z mikrona kłuciami + vacum. To najnowsze metody skutecznego odmładzania skóry i redukcji blizn i rozstępów.

Kriolipoliza, czyli oddawanie ciepła z tkanek

Jak to działa? Amerykańscy naukowcy w badaniach laboratoryjnych pokazali, że ludzkie komórki tłuszczowe podlegają apoptozie, gdy poddawane są niskiej temperaturze (ok. 4ºC) przez około 40 min. To odkrycie rozwinęło popyt na maszyny odbierające ciepło z tkanek. Proces ten nazwano kriolipolizą.

Co musisz wiedzieć? Przed rozpoczęciem zabiegu na skórę nakładana jest membrana antyodmrożeniowa, która zabezpiecza naskórek przed głowicą o temperaturze ok. +4 do –10ºC. Płytki głowicy chłodzącej nie mają więc bezpośredniego kontaktu z naskórkiem. Następnie urządzenie zasysa fałd skóry i tkanki podskórnej i przez określony czas odbiera ciepło z tkanki tłuszczowej. Proces niszczenia adipocytów, a więc redukcji tkanki tłuszczowej trwa kilka tygodni. Zabieg ten stosowany jest na lokalne nagromadzenia tkanki tłuszczowej, nie jest więc zabiegiem odchudzającym. Zabiegi z użyciem zimnych głowic są też wykorzystywane w ujędrnianiu i liftingu skóry twarzy, szyi i dekoltu z zastosowaniem aktywnych składników preparatów kosmetycznych.

 

Artykuł pochodzi z 94 wydania LNE


ZAPRENUMERUJ KOLEJNE NUMERY JUŻ TERAZ
LNE - ponad 200 stron dobrej lektury