redakcja@lne.pl +48 42 661 63 30 (31)
Kwas migdałowy dla odnowy skóry wrażliwej i problematycznej
11/11/2016

Kwas-glikolowy

Kuracje i zabiegi przy użyciu kwasów kojarzą się z intensywną pielęgnacją oraz stosowaniem preparatów o bardzo silnym działaniu. W rzeczywistości jest jednak zupełnie odwrotnie, szczególnie kiedy weźmiemy pod uwagę niezwykle delikatny, a przy tym skuteczny kwas migdałowy. Jest on otrzymywany z migdałów, czyli orzechów o bogatych właściwościach odżywczych, które są stosowane zarówno w kuchni dla wzbogacenia smaku wielu potraw, zarówno słodkich, jak również wytrawnych, ale też w kosmetyce, gdzie wykorzystuje się je do produkcji preparatów dla cery problematycznej – trądzikowej i tłustej.

Delikatny i łagodny, skuteczny oraz o intensywnym działaniu

Kwas migdałowy jest jednym z kwasów należących do grupy AHA. Pozyskiwany jest z gorzkich migdałów. Obecnie jego właściwości zostały docenione zarówno przez kosmetologię, jak i farmację. Składnik ten wykazuje się właściwościami antybakteryjnymi, złuszczającymi oraz przeciwstarzeniowymi. Swoje łagodne działanie zawdzięcza większej w porównaniu do kwasu glikolowego masie cząsteczkowej, tym samym jest bezpieczny w stosowaniu, a specjaliści polecają go do pielęgnacji cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień, ze zmianami trądzikowymi i z zaburzeniami w funkcjonowaniu gruczołów łojowych.

Kwas migdałowy do głębszych warstw naskórka przenika stopniowo, w związku z czym możliwe jest osiągnięcie szybkich efektów jednak bez uczucia dyskomfortu. Jest to związek nietoksyczny, niewpływający na zwiększenie wrażliwości skóry na promieniowanie słoneczne, co powoduje, że można go stosować zarówno zimą, jak również latem.

Migdałowa pielęgnacja skóry wrażliwej

Niezwykle cenny orzech migdału polecany jest osobom z cerą trądzikową i tłustą, a także mieszaną.  Złuszcza on komórki warstwy rogowej naskórka i normalizuje proces keratynizacji, co sprawia, że skóra staje się promienna i pełna blasku. Odblokowuje oraz spłyca pory, jednocześnie zapobiegając powstawaniu zaskórników. Wykazuje się także działaniem normalizującym czynności gruczołów łojowych, wygładzając i matując naskórek. Wspomaga rozjaśnianie przebarwień oraz wyrównuje koloryt skóry i poprawia jej jędrność. Ważne jest także to, że kwas migdałowy zwiększa działanie substancji aktywnych absorbowanych przez skórę.

Wszystkie te właściwości kwasu migdałowego sprawiają, że stosowany jest on przy pielęgnacji skóry ze skłonnością do przetłuszczania, pojawiania się przebarwień i zmian trądzikowych, a także potrzebującej regeneracji.

Peelingujące zabiegi i domowa kuracja kwasem migdałowym

W gabinetach kosmetycznych przeprowadza się zabiegi z wykorzystaniem kwasu migdałowego polegające na złuszczaniu skóry, czyli pozbywaniu się martwych komórek, które gromadzą się na powierzchni. W rezultacie, skóra jest rozjaśniona i odnowiona, a rozszerzone pory obkurczone. Zabieg sprzyja zmniejszeniu łojotoku i wyrównaniu kolorytu. Z racji właściwości kojących podrażnienia zalecany jest przy cerze wrażliwej i trądziku.

Dla skuteczności profesjonalnego zabiegu przeprowadzonego w gabinecie kosmetycznym należy kontynuować kurację w domu specjalnie przystosowanymi do tego kosmetykami. Arkana do tego celu proponuje duet z serii Acid Therapy MD. Znajdziemy w nim płyn Mandelic Solution o właściwościach normalizujących i złuszczających, który przygotowuje skórę do nałożenia peelingu Mandelic Peel 50%. Podtrzymuje on efekty po zabiegu oraz doskonale komponuje się z działaniem  kremu Mandelic + Salicylic Putifying Cream, który wspaniale zmniejsza stany zapalne i likwiduje świecenie się skóry.

Kwitnący migdałowiec to symbol nowego życia. Traktowanie skóry z tak dużą delikatnością odbudowuje jej strukturę, pozwalając jej tym samym narodzić się od nowa. Kwas migdałowy może być zatem dobrym sposobem, aby przywrócić cerze wyjątkowy, naturalny i piękny wygląd, który utracono na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji czy niekorzystnego działania czynników zewnętrznych.

 

Małgorzata Pindur
Mgr kosmetologii, absolwentka Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Specjalista ds. wdrożeń kosmetycznych oraz szkoleniowiec firm Arkana i Toskani. Autorka wielu publikacji prasy branżowej oraz szkoleń i prezentacji kosmetyki profesjonalnej.

ZAPRENUMERUJ KOLEJNE NUMERY JUŻ TERAZ
LNE - ponad 200 stron dobrej lektury