redakcja@lne.pl +48 42 661 63 30 (31)
Kuferek profesjonalisty wg Bobbi Brown
08/03/2016
92-makijazMakijaż jest tak dobry, jak kosmetyki i narzędzia, których używamy podczas jego wykonywania. Oczywiście talent i doświadczenie również są kluczowe, ale bez dobrych narzędzi pracy ani rusz! Jak skomponować perfekcyjny zestaw, doradza Bobbi Brown!

Podstawowe narzędzia
Pędzle mają ogromny wpływ na aplikację kosmetyków. Każda osoba zainteresowana makijażem – od utalentowanego profesjonalisty po kobietę używającą jedynie podstawowych kosmetyków – może osiągnąć świetne efekty dzięki stosowaniu odpowiednich przyborów. Rozważ więc inwestycję w kilka podstawowych rodzajów pędzli. Wysokiej jakości pędzle do różu, cieni do powiek, brwi i kresek to podstawa. Nietrudno znaleźć dziś dobre przyrządy. Przyjrzyj się pędzlom zaprojektowanym przez znanych wizażystów, możesz też wybrać tańsze wersje, dostępne w drogeriach i sklepach z zaopatrzeniem dla artystów plastyków. Aby się dowiedzieć, jakich pędzli będziesz potrzebować oraz które z nich są dobrej jakości, zapoznaj się z różnymi ich rodzajami, kształtami i włosiem, z którego zostały wykonane.

Ocena jakości pędzla
Zanim zdecydujesz się na zakup pędzli, musisz wiedzieć dokładnie, czego szukasz i co jest warte zainwestowania. Oceń jakość pędzla poprzez sprawdzenie, jakie wrażenie wywołuje dotyk włosia na skórze, palcami przeczesz włoski, by upewnić się, że nie wypadają. Zwróć uwagę na to, czy pędzel wygodnie leży w dłoni. Trzymając go, powinnaś czuć się komfortowo, a równocześnie łatwo manewrować dłonią.

Rozmiar pędzla
Pędzle zwykle dołączane do kompaktów są zbyt małe i wąskie, by zapewnić właściwą aplikację np. różu. Wyrzuć je i stosuj pędzel, który został zaprojektowany specjalnie w tym celu.

Naturalne włosie
Pędzle z naturalnego włosia (np. z wiewiórki, kozy, kucyka, sobola) są bardzo miękkie i umożliwiają bardzo delikatne i naturalne rozprowadzenie produktu do makijażu. Świetnie nadają się do aplikacji sypkich kosmetyków – różu, pudru i cieni. Zdarza się, że pędzle z naturalnego włosia uczulają. Należy wtedy używać delikatnych pędzli syntetycznych.

Włosie syntetyczne
Pędzle z włosiem syntetycznym doskonale nadają się do pracy z produktami o kremowej konsystencji – korektorami, żelowymi eyelinerami i kolorowymi kosmetykami do makijażu ust. Zwykle są sztywniejsze niż pędzle z naturalnego włosia, pozwalają więc na większą kontrolę pracy i bardzo precyzyjną aplikację kosmetyków.

Przewodnik po akcesoriach
Ten podręczny słownik opisuje różne rodzaje pędzli do makijażu oraz pozostałe narzędzia, które możesz włączyć do swojego podręcznego zestawu. Dzięki temu przeglądowi dowiesz się, które rodzaje pędzli najlepiej się sprawdzają w zależności od potrzeb, technik stosowanych w makijażu.

92-makijaz-01Pędzel do różu
Musi być na tyle szeroki, by pokryć wypukłą część policzka. Powinien być wykonany z miękkiego naturalnego włosia, ukośnie ściętego i o zaokrąglonej krawędzi.

92-makijaz-02Pędzel do korektora
Powinien mieć zwarte, ale też miękkie włosie, które nie jest zbyt twarde i szorstkie, ponieważ tego pędzla będziesz używać w delikatnej okolicy oka. Wybierz pędzel z błyszczącego syntetycznego włosia, który łatwo ślizga się po powierzchni skóry. Końcówka pędzla powinna mieć kształt stożka, co umożliwi aplikację korektora w trudno dostępnych miejscach, takich jak wewnętrzne kąciki oczu, a także umożliwi aplikację cięższego konsystencją kamuflażu ukrywającego zaczerwienienia w okolicy nosa.

92-makijaz-03Pędzel do bronzera (pudru brązującego)
Jest grubszy i pełniejszy od pędzla stosowanego do aplikacji różu i ma płaski profil. Został zaprojektowany specjalnie do oprószania i rozprowadzania bronzera na policzkach, czole, nosie i brodzie, tak by wyglądał naturalnie i ocieplał koloryt skóry.

92-makijaz-04Pędzel do brwi
Pędzel ze sztywnego, krótkiego i ściętego pod kątem włosia. Zaprojektowany został po to, by precyzyjnie nanosić cień na brwi. Poszukaj pędzla do brwi wykonanego z mieszanki włosia naturalnego i syntetycznego. Pędzel z włosia całkowicie syntetycznego może okazać się zbyt sztywny, przez co nie będziesz w stanie równomiernie nanieść koloru. Wykorzystaj wtedy kredkę do brwi, a następnie przeczesz je szczoteczką.

92-makijaz-05Pędzel do rozprowadzania cieni
Jest wykonany z miękkiego, puszystego i w pełni naturalnego włosia. Ma dość długie włoski, dzięki czemu łatwo rozprowadzić nim cień, eliminując wszelkie kontury, linie i granice między aplikowanymi kolorami. Świetnie też nadaje się do nakładania pudru w celu utrwalenia korektora, kamuflażu lub podkładu nałożonego w okolicach oczu i maskującego niedoskonałości skóry.

92-makijaz-06Pędzel modelujący do brwi
Pozwala właściwie ułożyć brwi. Ma sztywne, równo przycięte włosie. Wyglądem przypomina szczoteczkę do zębów.

92-makijaz-07Pędzel konturujący
Płasko ścięty pędzel z naturalnego włosia. Dzięki krótkim, zwartym włoskom można precyzyjnie nałożyć cień przy krawędzi powiek, tak by zaznaczyć kontur oka.

92-makijaz-08Pędzel do cieniowania
Ten szeroki, płasko ścięty pędzel pozwala delikatnie rozprowadzić kolorowy cień na całej powierzchni powieki – od linii rzęs aż do łuku brwiowego

92-makijaz-09Pędzel do kresek (ścięty)
Ten niewielki pędzel ma bardzo krótkie, sztywne i ścięte pod kątem włosie. Został zaprojektowany do aplikacji cienia w celu wzmocnienia linii bardzo wąskich brwi. Może też być stosowany jako pędzelek do rysowania kreski na powiece.

92-makijaz-10Pędzel do cieni
Ma być wystarczająco szeroki, by pokryć mniej więcej połowę powieki. Pędzel ten jest wykonany z naturalnego, delikatnie zaokrąglonego włosia, które ma ukośnie ścięte końcówki sprawiające, że podczas malowania dolnej powieki nie tworzą się ostre linie.

92-makijaz-11Pędzel do kresek (płaski)
Ma płaskie, sztywne, syntetyczne włosie, lekko zaokrąglone przy końcówce. Może być stosowany na mokro lub sucho w celu narysowania precyzyjnej kreski tuż nad linią rzęs.

92-makijaz-12Pędzel do rozmazywania (blendowania)
Niewielki pędzelek z okrągłą główką. Ma miękkie, elastyczne włosie, które pomaga rozmazywać konturówkę, by stworzyć przydymiony efekt makijażu (smoky eyes).

92-makijaz-13Grzebyczek dorzęs
Ma płaskie, sztywne (zwykle plastikowe) i cienkie ząbki, umożliwiające rozczesywanie rzęs bezpośrednio po aplikacji tuszu, gdy są jeszcze wilgotne. Szczoteczki do tuszu działają równie dobrze i zwykle są wygodniejsze w użyciu.

92-makijaz-14Pędzel do kresek (supercienki)
Włoski tego niewielkiego pędzla są syntetyczne i sztywne, a ich końce tworzą punkt. Idealnie nadaje się do precyzyjnej aplikacji żelowego lub płynnego tuszu do kresek (eyelinera).

92-makijaz-15Pędzel do modelowania twarzy
Ten wykonany z naturalnego lub syntetycznego włosia pędzel stosuje się do rozprowadzania pyłków nabłyszczających, pudru brązującego lub klasycznego oraz różu.

92-makijaz-16Zalotka do rzęs
Szukaj podstawowej wersji wykonanej z metalu, z gumowymi wstawkami na krawędziach. Zalotka nadaje rzęsom naturalny, podkręcony kształt. Regularnie wymieniaj gumowe wkładki. By uniknąć złamania włosków rzęs, zalotki używaj przed nałożeniem maskary.

92-makijaz-17Pędzel do twarzy
Puszysty, zaokrąglony pędzel wykonany z naturalnego lub syntetycznego włosia może być stosowany do aplikacji bronzera, różu i pudru.

92-makijaz-18Puszek do pudru
Welurowy puszek, wielkością porównywalny do wewnętrznej powierzchni dłoni. Został zaprojektowany po to, by umożliwić przyciśnięcie pudru do twarzy i utrwalenie podkładu. Może być prany ręcznie (najlepiej mydłem do twarzy); należy go oczyszczać przynajmniej raz w tygodniu.

92-makijaz-19Pędzel do podkładu
Syntetyczne włosie tego szerokiego, płasko zakończonego pędzla pozwala rozprowadzić na skórze odpowiednią ilość podkładu.

92-makijaz-20Pędzelek do ust
To pędzelek o zwartym, długim włosiu, które przechodzi
w ostro zakończoną końcówkę. Umożliwia precyzyjną aplikację szminki. Włosie może mieć pochodzenie zarówno naturalne, jak i syntetyczne.

92-makijaz-21Gąbki
Jednorazowe gąbki to bezcenny przyrząd do wykonywania makijażu. Dobrze się nimi pracuje, gdy zostaną przed użyciem wyprane. Te o kształcie klinów są niezastąpione przy aplikacji podkładu w okolicy nosa i na innych trudno dostępnych obszarach oraz przy rozprowadzaniu podkładu. Nie zawracaj sobie głowy praniem gąbek – wyrzucaj je i do kolejnej aplikacji używaj nowych. Jedynie gąbki wysokiej jakości mogą być prane i ponownie stosowane. Należy je prać mydłem w kostce,
a potem dokładnie spłukać i wycisnąć.

92-makijaz-22Pędzel do pudru
To wykonany z naturalnego włosia, duży, puszysty pędzel. Naturalne, miękkie włoski kształtują się w delikatnie zarysowany punkt, co ułatwia aplikację kosmetyku w okolicy oczu i nosa. Może być używany do nakładania pudru sypkiego, jak i prasowanego.

92-makijaz-23Pędzel do wykonywania poprawek
Ten krótki, zwarty pędzel z naturalnego włosia stosuje się do rozprowadzania podkładu przy wykonywaniu poprawek i aplikacji w trudno dostępnych miejscach okolic nosa i ust. Może być używany także do poprawek wykonywanych korektorem oraz do nakładania cieni na powieki.

92-makijaz-24Pęseta
Warto zainwestować w dobrej jakości pęsetę (poszukaj sprzętu marki Tweezerman albo Rubis). Pęsety mające zaokrąglone końcówki umożliwiają większą kontrolę podczas pracy niż narzędzia o ostrych końcach. Gdy już pęsety nie używasz, zawsze zabezpieczaj jej ostre krawędzie gumowymi nakładkami.

Rozmiar pędzla
Podczas rozprowadzania podkładu na powierzchni skóry nic nie zastąpi ciepła palców. Szminkę można wetrzeć w usta, dzięki czemu uzyskuje się satynowy wygląd. Krem do twarzy, balsam czy olejek rozgrzane między dłońmi i delikatnie wmasowane w skórę lepiej się wchłaniają i rozświetlają skórę. Używam dłoni, by rozgrzać korektory, rozprowadzić podkład i zmieszać różne odcienie szminek. Dłońmi aplikuję też inne kosmetyki do makijażu twarzy, dzięki czemu powstaje uczucie, że makijaż jest częścią skóry, a nie maską.

 

Artykuł pochodzi z 92 wydania LNE


ZAPRENUMERUJ KOLEJNE NUMERY JUŻ TERAZ
LNE - ponad 200 stron dobrej lektury