redakcja@lne.pl +48 42 661 63 30 (31)
Czy przyszłość będzie eko?
26/11/2015
ekoSprawdź raport na temat przyszłości biokosmetyków i przeczytaj opinie naszych ekspertów.

Cztery scenariusze rozwoju
Na pytanie „Jak rysuje się przyszłość ekologicznych kosmetyków w 2025 roku” spróbowało odpowiedzieć certyfikujące kosmetyki stowarzyszenie Cosmebio przy współpracy z Organics Cluster Rhone-Alpes. Na przyszłość tego sektora będzie miała zapewne wpływ kondycja firm dostarczających surowce i składniki biologiczne dla przemysłu kosmetycznego, działania grup nacisku i mediów czy regulacje prawne. Biorąc pod uwagę tempo, z jakim zachodzą zmiany w sektorze bio, jego uczestnikom powinno zależeć na poznaniu możliwych scenariuszy na przyszłość, tak więc czterdziestu ekspertów – ekonomistów, socjologów, producentów, dystrybutorów, badaczy, dziennikarzy – wspólnie stworzyło cztery wizje przyszłości sektora biokosmetyków, które mogą pomóc przygotować różne strategie działania.

SCENARIUSZ NR 1: KONTYNUACJA TENDENCJI
W tym wypadku rozwijający się sektor bio musi jasno określić swoją tożsamość i znaleźć odpowiednie kanały dystrybucji, konkurując z kosmetyką konwencjonalną. Na realizacji tego scenariusza skorzystają innowacyjne mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, dystrybucja w sieci i eksporterzy. Stratne będą natomiast instytucje certyfikujące biokosmetyki.

Główne elementy:
• brak jasnych ram prawnych,
• wysoka cena zasobów i energii,
• mnogość certyfikatów,
• konkurencja ze strony produktów konwencjonalnych oraz innych marek bio,
• międzynarodowa konkurencja,
• proaktywność uczestników sektora bio.

Kierunek rozwoju – kontynuowanie aktualnych tendencji

  • Liderem rynku jest Azja, znacznie wyprzedzająca Zachód.
    Mnogość inicjatyw prywatnych wiąże się z bogatą, różnorodną i innowacyjną ofertą.
  • Złożona oferta dezorientuje konsumenta, tym bardziej, że niektóre firmy produkujące kosmetyki konwencjonalne prezentują je jako „naturalne”.
  • Oferta bio obejmuje zarówno produkty importowane z krajów, gdzie koszty produkcji są niskie, jak i własne marki dystrybutorów, produkty lokalne oraz kosmetyki luksusowe.
  • Biokosmetyki mają problemy z pojawieniem się w tradycyjnych sieciach dystrybucji: konsumenci nie akceptują różnicy cen, dystrybutorzy kosmetyków selektywnych nie angażują się w sprzedaż produktów bio, a farmaceuci nie mają odpowiedniego przeszkolenia.
  • Wyspecjalizowana dystrybucja bio nie stosuje zasad merchandisingu.
  • Firmy dystrybuujące wyłącznie biokosmetyki mogą stworzyć sektor niszowy. Rozwija się sprzedaż bezpośrednia (np. w sieci).

Strategie, które mają szansę odnieść sukces
1. Wzmocnienie więzi z konsumentem
• Na bardzo podzielonym rynku, wśród mnogości różnego rodzaju certyfikatów, których konsument często nie odróżnia, firmie może się opłacać nawiązanie z nim bliskiej relacji.
• Sprzedaż bezpośrednia może się okazać korzystną strategią, jeśli wprowadzenie takiego rozwiązania nie będzie zbyt kosztowne.
• W tym kontekście dystrybutorzy powinni zadbać o rozszerzenie kompetencji swoich pracowników, którzy potrafiliby rzetelnie doradzać klientom.
• Konsument zdezorientowany różnorodnością oferty musi personelu podczas dokonywania wyborów znaleźć wsparcie w kompetentnym.

2. Odróżnienie się przez innowacyjność i jakość produktów
W przypadku realizacji tego scenariusza zapowiada się trudna sytuacja niezależnych marek w promowaniu swojej oferty. Aby temu zapobiec, uczestnicy sektora bio powinni zwiększać zakres informowania o usługach, produktach i jakości składników.

3. Rozwój eksportu
Na przykładzie Francji, gdzie rynek jest podzielony i trudno trafić do odbiorców krajowych, widzimy, że dobrym rozwiązaniem może okazać się eksport (tym bardziej, że ciągle jeszcze produkty francuskie cieszą się za granicą dobrą opinią). Zrzeszanie się firm w ramach działań eksportowych pozwoli zmniejszyć koszty podboju nowych, zagranicznych rynków. Firmy powinny obrać sobie za cel eksport w szerokim zakresie, aby dotrzeć do najbardziej dynamicznych rynków sektora kosmetycznego, takich jak: Brazylia, Korea Płd., Chiny, Rosja, kraje arabskie lub Afryka. Aby zwiększyć szanse na odniesienie sukcesu, konieczne jest zaadaptowanie produktów do potrzeb tamtejszych rynków.

ZAPRENUMERUJ KOLEJNE NUMERY JUŻ TERAZ
LNE - ponad 200 stron dobrej lektury